8. jaanuar 2005

Müüks maha või laseks ära varastada?

Eraelu on tore asi, eriti kui saab uue aasta puhuks anda vihjeid ja lubadusi selle paremaks vaka all hoidmiseks. Samas on on üha selgem, et järgmine big thing on mitmesugused otsingutehnoloogiad, mis võimaldavad iga viimase kui biti ära indekseerida ning otsitavaks-leitavaks teha (Google kui turvarisk). Võib muretseda selle üle, et inimesed oma päriselu vabatahtlikult ära annavad, kuid mõni teeb selle osavalt rahaks (teised jälle põevad väikest pohmelust, kui see ei õnnestu). Ja siis on veel üks seltskond lihtsameelseid, kes arvavad, et neil on õnnestunud midagi meelelahutustööstuselt varastada.

Eksole, kaitse siis selliste privaatsust.

Selle kirjutas fazz kell 22:20 | Comments (1)

4. märts 2004

Anna mulle oma telefoninummber // ja oma sõprade omad ka

Tegelikult on see number päris hullumeelselt suur ja on hea, et keegi selle teema kallal nokib ka. Artikli lõpuosa tekitab aga ikkagi küsimuse, et äkki käib ministritele hoopis pinna peale nende endi numbrite suur arv kõneeristustes ja kui sellest "probleemist" lahti saaks, oleks jälle kõik korras.

Ma küll pigem loodan, et ministrid ei suhtle isikutega, keda politsei jälgib ning nende numbrid on eristustesse jõudnud liigagara nuhkimise tõttu.

Selle kirjutas fazz kell 10:40 | Comments (0)

30. jaanuar 2004

Iga mees on oma saatuse sepp

Üks tont käib viimasel ajal järjekindlalt ringi ja ei taha kuidagi ära minna. Selle tondi nimi on Hirm Suure Venna Ees ning kollasevõitu ajakirjandus ja muidu paranoilised inimesed hoolitsevad üsna järjekindlalt selle eest, et tont õhust tühjaks ei vajuks. Sel nädalal algas paanika siis sellest, et üks pank olla olnud ühe inimese laenu tagasi lükanud vaid selle põhjendusega, et too olla ühe korra kasiinos kaardiga maksnud ning Priit Hõbemägi keerab oma tänase seisukohavõtuga mutrile veel paar kõva keerdu peale. Mulle isiklikult jääb aga täiesti arusaamatuks, mis seos on panga poolt laenukliendile kliendi kontoväljavõtte alusel antud riskihinnangul ja privaatsusel - pangal on täieline voli keeldududa kellele iganes laenu andmast. Õigupoolest võib pank keelduda omale mõnda isikut endale üldse kliendiks võtmast, kui on alust arvata, et tegu on pangale miskitmoodi kahjuliku elemendiga.

Pealekauba on kasutavad inimesed pangateenuseid siiski suhteliselt vabatahtlikult, tegu ei ole millegi eluliselt olulisega, kuigi mõnele urbaniseerunud hellikule (pardon my french) võib selline mulje jääda.


PS. Privaatsuseprobleeme tahate leida, siis minge ja uurige kui palju kõik need suuremad ja vähemad ametnikud, kellel igasugu riiklikele registritele ligipääs on, õige palka saavad ja kui vähe on neil lootust AKI käest reeglite rikkumise eest pasunasse saada (sisuliste rikkumiste eest, AKI võib jah pseudoprobleemide üle kõvasti kisa ja kära teha). Ma olen olnud sunnitud seda korduvalt omal nahal proovima, miski mure kontoväljavõtte pärast on selle kõrval tõsine köki-möki. Pangateenuseid ei pea kasutama, aga kui riigile omad sünnid, surmad ja suuremad varandusliku seisu muutused teatamata jätta, võib igavese supi sisse sattuda. Teatades võib ka muidugi, ainult et supp on teine.

Selle kirjutas fazz kell 11:27 | Comments (0)